Header image

Utorok 9. Marec – deň prvý:
Krátko po pol šiestej ráno sme už všetci čakali vo vestibule košickej železničnej stanice. Po pristavení vlaku sme dlho nečakali, rozlúčili sa s našimi blízkymi a usadili v kupé. Vlak odišiel krátko po šiestej hodine. Celá cesta sa niesla v dobrom duchu a pomohla nám sa navzájom lepšie spoznať. Do Budapešti sme dorazili okolo desiatej doobeda. Keďže sme vystúpili na budapeštianskej stanici s názvom Keleti  a vlak do Ptuju nám odchádzal z južnej stanice,  museli sme odskúšať aj budapeštianske metro. Veľmi sme sa neponáhľali, keďže vlak nám odchádzal až o štyri hodiny, no napriek tomu sme tam dorazili v krátkom čase. Zložili sme sa vo vestibule. Miestni asociáli na seba nenechali dlho čakať, hneď nám začali robiť neželanú spoločnosť, no my, ako správni Slováci, sme im nedali ani cent. Po predlhom čakaní konečne pristavili náš vlak, do ktorého sme sa aj hneď premiestnili. Cesta bola dlhá, no čas sme si krátili ako sa dalo. Niekto spánkom, niekto zasa ochutnávaním dobrôt od mamičky. Po niekoľkých  hodinách cesty, na hraniciach so Slovinskom, nás neminula colná kontrola. Okolo deviatej sme dorazili do mestečka Ptuj,  kde nás už čakala pani Naďa a pán Peter. Za pár minút sme už aj stáli pred internátom. Batožinu sme dali nabok a išli sme na večeru. Vyhladovaní a uzimení  sme zjedli všetko do poslednej omrvinky. Vyškriabali sme sa na štvrté poschodie, kde nás už čakali naše izby a postele, ktoré sa nám hneď zapáčili.

Streda 10. Marec – deň druhý:
Ráno sme sa všetci pozobúdzali okolo 07:30, išli na raňajky a čakali do 08:30, kedy sme mali stretnutie s Naďou. Naďa  je profesorka angličtiny, ktorá je koordinátorkou projektov a stará sa aj o nás. Odviedla nás do Elektrotechnickej školy (patrí pod Šolski center Ptuj), kde sme mali prezentáciu Slovinska v  podaní miestnej mládeže . Prezentovali sme sa aj my , predstavili sme seba aj našu strednú školu. Po týchto oficialitách nás Naďa previedla po škole, poukazovala nám učebne, odborné laboratória a ich  vybavenie.  Mali sme možnosť pracovať vo fantasticky vybavených školských laboratóriách slúžiacich na výučbu automatizácie. Našou úlohou bolo programovanie PLC automatu firmy Siemens. Miestny učiteľ nás oboznámil so základnou štruktúrou PLC a zásadami programovania automatov. V popoludňajších hodinách sa nás mala ujať slečna Nina (učiteľka umenia / výtvarnej výchovy) . Pri čakaní na ňu sme ďalej upevňovali vzťahy s miestnou mládežou, ktorá nám ukázala svoje fotky zo zahraničnej stáže na ostrove Kréta. Po príchode slečny Niny sme sa vybrali na prehliadku mesta Ptuj. Videli sme pamiatky ako „Mestská veža“, „Monument sv. Floriána“, „Starú mestskú radnicu“ a pod., o ktorých nám bolo aj niečo stručne povedané, okrem týchto pamiatok sme boli aj v miestnych galériách, napr. v „Ateliéri Franca Miheliča“, ktorý je obľúbeným autorom slečny Niny.

Štvrtok 11. Marec – deň tretí:
Ráno sa nieslo v klasickom duchu, t.j. 07:30 raňajky, 08:30 príchod Nadi. Išli sme do Šolskeho centra , kde sme navštívili  dielne a laboratória v ktorých sa vyučujú elektrotechnické predmety, ale aj strojárske dielne: klampiarsku, kováčsku, sústružnícku, zámočnícku a pod., špecializované učebne: telekomunikačnú, automatizačnú, učebňu pre elektrotechnické meranie . V odborných učebniach prebiehala výučba , na ktorej sme sa zúčastnili aj my. Vyučujúci nám popísali a predviedli prácu  s  pneumatickým systémom Festo,  ako aj postup pri návrhu  a výrobe súčiastok CNC strojmi.  Pracovali sme aj v simulačnom programe Automation Studio Version 03, čo je modulárny kresliaci a simulačný program slúžiaci na návrh a animáciu obvodových, hydraulických, pneumatických, elektrotechnických a automatizačných schém. Po obede v   Elektrotechnickej škole, sme boli na hodine informatiky s pánom Dávidom. Podvečer sme navštívili  hodinu angličtiny u pani Nadi,  kde nás študenti naučili zopár slovíčok v slovinčine a my zase ich zopár v slovenčine (dobrý deň, večer a pod.). Po skončení sme sa vybrali obzrieť miestne termálne kúpalisko, kde sme si zistili otváraciu dobu a ceny. Vrátili sme sa  na internát, kde sme  oddychovali, večerali a šli spať.

Piatok 12. Marec – deň štvrtý:
Ráno bolo obdobné ako tie predchádzajúce. Zrána sme opäť pracovali v školskom laboratóriu na návrhu a výrobe súčiastky pomocou programovateľného CNC stroja. Neskôr sme sa presunuli do laboratória automatizácie, kde sme si vyskúšali jednoduché riadenie regulovanej sústavy programovateľným automatom firmy Siemens. Poobede po nás prišla pani Naďa a jej kolega pán Dávid na svojich autách a odviezli nás do mesta Maribor, kde sme boli na prehliadkach našich budúcich pracovísk. Najprv sme boli v Neonarte tj. firma zaoberajúca sa reklamou (neónové reklamy, potlače na MHD a pod.) boli sme prevedení po firme a videli sme, aké zariadenia používajú. Našu prehliadku Neonartu sme skončili v kancelárií jej šéfky, kde sme dostali nejaké prospekty o firme a jej produktoch.  Rozlúčili sme sa a pobrali sa do ďalšej firmy Geoinu, ktorá sa zaoberá geodéziou a kartografiou, prehliadka bola obdobná ako v Neonarte. V oboch firmách sme zároveň dostali bezpečnostné pokyny pre prácu. Poobede sme navštívili  rozprávkové lyžiarske stredisko Maribor – Pohorje, kde sa uskutočňujú aj svetové lyžiarske preteky žien. Potom sme sa vybrali na pešiu prechádzku mesta Maribor, kde nám boli ukázané jeho najdôležitejšie pamiatky. Zavítali sme aj do múzea vín Slovinska, kde sme sa dozvedeli, že víno a Slovinsko sú spolu úzko spojené, keďže prvé písomnosti o výrobe vín siahajú až do 14. storočia. Večer sme boli v miestnom nákupnom komplexe, ktorý sme si prezreli. Potom na nás čakal taxík (van) ktorý nás zobral späť na internát v Ptuji. Trocha sme si oddýchli a ešte sme sa vybrali na prechádzku po meste.

Sobota 13. Marec – deň piaty:
Ráno sme vstávali neskôr. Naraňajkovali sme sa  a dohodli, že dnes pôjdeme do termálneho parku Ptuj. Keďže je mimo sezóny, vonkajšia časť bola uzavretá. Ale otvorený bol jeden tobogan, plavecký bazén, sauna, vírivky a podobne. Takže sme sobotu venovali oddychu. Po odchode z termálneho parku sme sa zastavili na neskorý obed  a išli späť na internát, kde sme už mali voľný program, boli sme však zmorení vodou, tak sme pospávali a večer hrali karty.

Nedeľa 14. Marec – deň šiesty:
Nedeľa sa niesla v oddychovom a upratovacom duchu, spali sme  dlhšie, poupratovali izby, nakúpili a pod.. Okolo obeda sme sa vybrali do centra mesta na Ptujski hrad. Po prehliadke hradu , ktorá trvala asi  jeden a pol hodiny,  sme pokračovali prehliadkou mesta . V centre sme sa opäť naobedovali  a išli sme na internát. Zajtra nás čaká prvý pracovný deň. Zatiaľ sa nám tu páči, starajú sa o nás , krajina je pekná, ľudia milí,  sme jednoducho radi, že sme sem prišli.

Pondelok 15.marec – piatok 19.marec  - siedmy až jedenásty deň:
Tieto pracovné dni majú podobnú šablónu, takže popíšeme ich priebeh naraz. Budíček je cca o pol  ôsmej , do ôsmej sú raňajky, o pol deviatej pre nás prichádza taxík, ktorý nás vezie na našu stáž do mesta Maribor. Zo stáže sa vraciame okolo štvrtej, potom oddychujeme, hodnotíme pracovný deň, píšeme si denníky , večeriame a pod.
Teraz niečo k pracovnej činnosti: pracujeme v dvoch firmách -  GEOIN d.o.o. - Geodetski inženiring Maribor a NEON ART d.o.o.- Maribor. Práca v obidvoch  firmách je veľmi zaujímavá a pre nás prínosná, oboznamujeme sa a pracujeme s technológiami, s ktorými sme sa ešte prakticky nestretli.

GEOIN d.o.o. - Geodetski inženiring
Z malej firmy, ktorá bola založená v roku 1989  sa v priebehu niekoľkých rokov vyvinul stredne veľký Geodeticko - kartografický  podnik. V posledných 10 rokoch, je Geoin lídrom v oblasti geodézie a kartografie v regióne. Najväčšie projekty tejto firmy  sú spojené s výstavbou slovinskej diaľnice. Geoin ponúka mnoho druhov geodetických a mapovacích služieb: tvorí topografické mapy, katastrálne mapy, orto-foto, GIS analýzy, vizualizáciu prostredia a iné.
V tejto firme sme štyria: URBANSKÝ Jakub , BIBKO Daniel , MAŇO Václav , BARCI Pavol.

Naša činnosť:
Po príchode na pracovisko sme boli oboznámení so zásadami bezpečnosti práce na pracovisku a v teréne. Zoznámili sme sa s ľuďmi, ktorí majú našu prax na starosti . Boli sme oboznámení s programom Google SketchUp (v. 7) -  je to aplikačný program  na tvorbu trojrozmerných objektov, využíva sa najmä na  vkladanie súborov do Google Earth. V aplikácii sa nachádzajú aj rôzne textúry, za pomoci ktorých sa dajú vytvorené plochy pokryť. Je možné použiť aj fotografie z terénu, napr. budova. Pracujeme na modelovaní budov v SketchUpe a na ich pokrývaní textúrami fotenými v teréne. Okrem uvedeného  programu používame  taktiež  Adobe Photoshop CS3  - program určený na tvorbu a úpravu rastrovej (bitmapovej) grafiky. Umožňuje tiež použitie grafických efektov a to aj vo forme zásuvných modulov, editáciu a vytváranie vektorovej grafiky a jej prevod na rastrový obrázok, ktorým editujeme  hore spomínané textúry do podoby potrebnej k použitiu v SketchUpe.

 

NEON ART d.o.o.
Neon art s.r.o. je spoločnosť s viac než 50 ročnou tradíciou, ktorá vytvára a skladá svetelné a reklamné panely. Je jednou z najväčších reklamných spoločností v Slovinsku. Kombinuje tradíciu s modernou technológiou. Firma sa nachádza v Maribore, druhom najväčšom meste v Slovinsku.  Sídlo firmy sa tu nachádza od roku 1999 a má vyše 600 metrov štvorcových. Vo firme pracuje mnoho expertov v elektrotechnike, v tvarovaní neónových trubíc a mnoho špičkových dizajnérov.
Vo firme pracujú dvaja z nás: Pavol Kababik, Patrik Výrostko

Naša činnosť:
Prvý deň sme sa zoznámili s našimi budúcimi spolupracovníkmi, ktorí nás oboznámili s činnosťou firmy a ukázali nám postupne celú technológiu, ktorú pri práci používajú. To znamená počítače, tlačiarne, plottre, cnc stroje, počítačom riadené ohýbačky, frézy, tepelnú ohýbačku plastov a počítačom riadený vyrezávací laser.
Počas týždňa sme si postupne pripravili naše pracovisko, zapojili počítače a  nainštalovali potrebné programy pre prácu s grafikou. Vysvetlili nám základné princípy pri tvorbe grafiky v grafickom programe Corel Draw X4. Nakreslili sme si jednoduchý vektorový obrázok, ktorý sme si otvorili v grafickom programe Sign Maker  5.4. Tento program slúži na vytváranie vektorovej grafiky. Hlavne na nápisy. Jeho výhodou je, že sa pomocou neho dá ovládať plotter alebo vyrezávacie zariadenie. Ovládanie programu a vyrezávacieho zariadenia sme si prakticky odskúšali a pomocou neho sme si vytvárali vlastné samolepiace nálepky. Svoje zručnosti každý deň zdokonaľujeme ďalšou prácou s grafickými programami, ako aj so  samolepiacou fóliou. Medzitým nám naši kolegovia prakticky ukázali prácu s veľkoformátovou tlačiarňou a jej PC, obsluhu a následné spracovávanie reklamných plagátov, obsluhu cnc strojov a vyrezávacieho lasera.

Zajtra ( v sobotu) nás čaká celodenný výlet so slovinskými študentami a profesorkami do atraktívnej  Postojnej jaskyne a tiež ku jazeru Bled. Nedeľa sa bude niesť v duchu upratovania a relaxu, ktorý si po pracovnom týždni zaslúžime.

Sobota 20. marec - dvanásty deň
Dnešný deň začal podľa programu. Po raňajkách nás koordinátorka projektu za slovinskú stranu pani Nadja Jager Popović čakala spolu so šoférom mikrobusu pred Školským centrom Ptuj. Okolo 7.30 hod. sme vyrazili spolu s ďalšou slovinskou učiteľkou Monikou a slovinskými študentmi do Ljubljani – hlavného mesta Slovinska. Po dvojhodinovej prehliadke historického centra mesta sme vyrazili k dedine a jaskyni Postojna, ktorá  leží asi 60 kilometrov od Ljubljany . Jaskyňa  bola sprístupnená v roku 1819 pri príležitosti návštevy cisára  Františka Ferdinanda. Od sprievodcu sme sa dozvedeli, že objaviteľom jaskyne – jamy, ako to tu nazývajú - je považovaný miestny občan Luka Čeč, ktorý komplex našiel v  roku 1818. Celý jaskynný systém zahrňuje 21 km. Návštevníkom je sprístupnených  asi 5.2 km. Jaskynný komplex sa začal vytvárať  pred dvoma miliónmi rokov. Jej tvorcom sa stala rieka Pivka. Ďalším miestom našej zastávky bol Predjamský hrad (Predjamski Grad ). Tento  hrad je unikátny svojim umiestnením  na skale. Nachádza sa asi 9 km od jaskyne  nad riekou Lokva. Bol postavený na vysoké skale v previse. História hradu siaha do 13. storočia, má  gotickú podobu a pôvodný názov je  Luegg. Predjamski Grad má celkom 5 poschodí. Hrad sme si prezreli iba z nádvoria a potom sme sa vybrali na neskorý obed. Keďže bolo 15.30 hod. a počasie nám veľmi neprialo, na jazero Bled, ktoré bolo v pláne sme už nestihli. A tak sme ešte využili chvíľu voľna a zahrali si v reštaurácii, kde sme obedo – večerali Bowling. Domov sme sa vrátili neskoro večer unavení, no všetci sme skonštatovali, že to bol veľmi pekný deň. Urobili sme si suchú večeru, osprchovali sa a krásne zaspali.

Nedeľa 21.marec - trinásty deň
Nedeľa bola pre nás skutočne nedeľou. Doobeda sme dlhšie oddychovali. Pred obedom poupratovali v izbách a na spoločnej chodbe. Na obed sme sa vybrali do mesta a po krátkej prehliadke mesta sme sa vrátili do internátu, kde sme ubytovaní. Podľa plánu  sme mali spolu s naším pedagogickým dozorom pracovné stretnutie, na ktorom sme zhodnotili doterajšiu prax a urobili sme si plán na nasledujúci týždeň. Každý z nás si dopísal denník a postupne dopĺňal informácie do Europassu.  Večer sme zašli do športového centra a zahrali bowling. Dnes bol veľmi studený deň a silný vietor.

Pondelok 22. marec - štrnásty deň
Podobne ako minulý týždeň aj teraz po raňajkách o 8.30 hod. odchádzame na prax do firiem GEOIN d.o.o. - a NEON ART d.o.o v Maribore Pokračujeme v praxi, ktorú sme začali. Vrátili sme sa o 15. 45 hod. a po krátkej prestávke sme si doplnili denník. Po večeri sme boli  v meste obzrieť si priestory, ktoré máme na nasledujúci deň zadokumentovať. Počasie je podobné ako po iné dni, teda okolo 9 stupňov, konečne ustal vietor.

Utorok 23. marec - pätnásty deň
Vo firme GEOIN d.o.o. nám zadali prácu na nasledujúci deň pre všetkých šiestich stážistov, teda aj pre spolužiakov, ktorí vo firme nepracujú. Mali sme im ukázať z akých aktivít pozostáva naša práca. Dopoludnia sme v Ptuji nafotili tri presne určené budovy. S týmto materiálom budeme pracovať nasledujúce dni. Spolužiakom sme ukázali, ako je možné použiť  fotografie z terénu pri modelovaní budov v SketchUpe a na ich pokrývaní textúrami fotenými v teréne. Po práci sme odišli do školského internátu na večeru. Po večeri sme mali osobné voľno, ktoré sme využili na športové aktivity. Hrali sme biliard a boli sme sa pozrieť na hádzanú.

Streda 24. marec - šestnásty deň
Budíček je  o 7.30 hod., po osobnej hygiene raňajky do 8.00 hod. Po raňajkách príprava do práce. Odchod taxíkom do firiem o 8.30 hod.
9.00 – 15. 30 hod. práca v určených firmách v  meste Maribor. V NEONART-e pokračujeme v zadanej práci, príprave a tlači reklamných nápisov. Pracujeme v grafickom programe Sign Maker  5.4. , vytvárame aj  vlastné samolepiace nálepky. Štvorica nás, tých, čo pracujeme  v GEOIN-e - Geodetski inženiring – sme dnes zúročili fotografie, ktoré sme nafotili včera, Fotky sme upravili v grafickom editore (Adobe Photoshop) , potom sme ich použili ako textúry pre 3D modely budov v programe Google SketchUp.

 Zo stáže sa vraciame okolo štvrtej, potom oddychujeme, hodnotíme pracovný deň. Doplnili sme si denník a o 7.30 bola večera. Dnes bolo konečne teplejšie okolo 16 stupňov. Slnko sa ukázalo síce iba na chvíľu, ale aj to nás potešilo.
Po večeri sme pripravili spolužiakovi Paľovi Barcimu narodeninovú party.  Paľovi sme pogratulovali, zaspievali  a spolu sme posedeli pri narodeninovej torte.

Štvrtok 25. marec - sedemnásty deň
Na obrázku je mesto Maribor, v ktorom sú firmy, kde chodíme na stáž. Aj dnes sme po raňajkách vyrazili na prax.                
Dnes pripravuje  svoju prácu na zajtrajšie vyhodnotenie. Večer sme sa boli prejsť v meste a po príchode do internátu sme spoločne pozreli film.

Piatok 26. marec - osemnásty deň
Cesta do Maribora bola dnes našou poslednou na tejto praxi. V obidvoch firmách sme ukončili a odovzdali svoju prácu. Po záverečnom zhodnotení práce sme sa rozlúčili a poďakovali za možnosť byť na stáži v týchto firmách. Práca v obidvoch  firmách bola pre nás  nová, ale bola zároveň aj  zaujímavá. Zoznámili sme sa  s novými technológiami a programami,  ktoré  sme doteraz nepoznali. Sme všetci presvedčení, že táto stáž nás obohatila. Spoznali sme nových ľudí, naučili sa niekoľko slovinských slov. Večer bol pre nás oddychový,  boli sme sa pozrieť v telocvični na basketbal, hrali sme karty a počúvali hudbu.

Sobota 27. marec - devätnásty deň
Sobotu sme si vyčlenili ako  deň na upratovanie. Urobili sme si poriadok v izbách, na chodbe a v kuchynke. Popoludní sme boli na turnaji  v jude. Večer sme  si dopĺňali denníky a venovali sa osobným záľubám.

Nedeľa 28. marec - dvadsiaty deň
Dnes sme dopoludnia boli v meste, prezreli sme si ďalšie kultúrne pamiatky:
Toto je pohľad na mesto Ptuj a rieku Drava, ktorá mestom preteká. Pred obedom sme zašli  na výbornú juhoslovanskú zmrzlinu. Po obede sme boli na finále v jude. Popoludní niektorí boli v meste a niektorí ostali v diaćkom dome - ako sa tu nazýva školský internát. 
V meste sa nachádza hrad, v ktorom žila rodina Leslie. Mesto Ptuj sa nachádza neďaleko Mariboru na križovatke slnečného Talianska, alpských údolí, Panónskej nížiny a Balkánu. Ptuj je známy už z rímskych čias ako Poetovio a z tých čias sa zachovali aj najstaršie pamiatky. Ptuj bol niekoľkokrát svedkom historických udalostí európskeho významu a je považovaný za určitú kroniku architektúry. Mesto na rieke Drava má v súčasnosti viac ako 20 000 obyvateľov a pýši sa najbohatším dedičstvom minulosti v rámci Slovinska. Ptuj je súčasťou 5 slovinských miest, ktoré sa v roku 2012 stanú hlavným európskym mestom kultúry. Viac na -  http://www.ptuj.si/ .

 

Pondelok 29. marec - dvadsiaty prvý deň
Tento deň sme využili na upevnenie našich vedomostí nadobudnutých v školských laboratóriách na začiatku stáže. Pracovali sme predovšetkým v laboratóriu automatizácie s pneumatickým systémom Festo, zapájali sme navrhnutý sekvenčný logický obvod. Táto skúsenosť nám ozrejmilia prácu v študijnom zameraní Priemyselná informatika, ktoré sa študuje na našej škole vo štvrtom ročníku. Po návrate zo stáže si budeme musieť vybrať jednu zo študijných špecializácií a týmto spôsobom sme mali možnosť oboznámiť sa s jednou z nich. Táto práca nám zároveň pomôže v treťom ročníku na predmete Automatizácia. Obed sme mali o 11.30 hod v Školskom centre Ptuj. Popoludní sme tiež navštívili hlinikáreň Talum v Kidričeve, kde sme mali možnosť vidieť automatizované spracovanie hlínika. V tejto automatizovanej prevádzke sme videli aj automaty, s ktorými sme pracovali doobedu v školských laboratóriách. Po návrate sme mli stretnutie s koordinátorkou projektov Naďou, na ktoré sme sa už veľmi tešili. Naďa spolu s našou pani profesorkou vyhodnotili celý projekt, jeho prínos, naše aktivity a nadobudnuté vedomosti i zručnosti. Po vyhodnotení projektu sme dostali certifikáty a Europassy, ktoré sú dokladom o absolvovanej praxi v zahraničí. Potom sme si už len užili rozlúčkovú slávnosť v školskom internáte a posledný krát zaľahli spať do slovinských postelí.

Utorok 30. marec - dvadsiaty druhý deň
Hneď po raňajkách nás Naďa odviezla na železničnú stanicu v Ptuji, odkiaľ sme vlakom cestovali až do Budapešti. V troch štvrtinách cesty nás vyhodili z vlaku, pretože sa opravuje trať pred Budapešťou. Nastúpili sme teda do preplneného autobusu, ktorý nás odviezol až na stanicu do Budapešti. Po krátkej pauze sme sa už viezli vlakom do našich krásnych Košíc, kde na nás čakali naši rodičia a súrodenci.