Header image

Vôňa palaciniek sa vznáša okolo bungalovov číslo 9 a 10 v rekreačnom parku Borgmeren v Schameri. Je utorok šesť hodín večer. Čas večere. Teším sa na piatich slovenských chlapcov - Tomáša Trana, Richarda Jacka, Martina Janša, Miloslava Urama a Martina Čuchtu - piatich študentov zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach, čo je druhé najväčšie mesto po Bratislave. Profesor Radovan Repovský otvára dvere. "Vitajte!" To je ale vôňa. Sú na trojtýždňovej stáži v provincii Groningen. Ich stáž v rámci zahraničného projektu začala naplno v pondelok skúškami VCA z bezpečnosti pri práci v Noorderpoort College v Stadskanaali. Skúšky boli vyčerpávajúce, no chlapci ich úspešne zvládli. V utorok začali pracovať vo firme Eekels Electrical (blízko diaľnice A7), kde budú tráviť svoj čas najbližšie tri týždne.

Po príchode na stanicu v Groningene a občerstvení na káve z nich bola opäť čerstvá kopa mladých veselých ľudí. Ich ďalšie výlety budú smerovať do Amsterdamu, na štadión FC Groningen a do lodenice Meyer v Papenburgu, kde naberú nie len jazykové ale aj odborné skúsenosti.

 Ale otázkou ostáva, aké bude menu v kuchyni v bungalovoch v parku Borgmeren. Od piatich sympatických mladých ľudí a jedeného mládenca predsa nemôžte očakávať nejaké kulinárske zručnosti. Opak je pravdou. Dokazujú to výborné palacinky. Čo viac dodať? "Pýtal som sa chlapcov, čo si želajú jesť v najbližších dňoch", hovorí Repovský. "V pondelok sme mali cestoviny a zajtra nás čaká vyprážaný syr s hranolkami", dodáva.

Pozn: Z holandského originálu a anglického prekladu od Google Translator preložil Michal Copko.