LDV projekt
kde sme boli...
čo sme robili...
účastníci
foto album
 

Táák naša činnosť bola veľmi rozmanitá. Rozdelím to do 5-tich častí.

1. Cesta do Kemijärvi

Začala spoločným odletom z košického letiska malým vrtuľovým lietadlom. Prvá medzizastávka bola Praha. Mali sme dosť času do ďalšieho odletu, aby sem navštívili miesta ako Karlov most, Orloj, Pražský hrad či Václavské námestie. Dokonca katedrála sv. Víta, akoby vzala na majestáte "košickej sv. Alžbete". Lietadlo do Helsínk bolo už z tých svetovejších - Boeing 737. Počas letu sa nám naskytol krásny pohľad z okna. Pod nami koberec z oblakov a nad nami už len azúrovomodré nebo. V Helsinkách sme pozreli iba pár obchodíkov, kde sme si začali zvykať na európske ceny. Krátko nato sme už sedeli vo vlaku do Kemijärvi. Cesta bola dlhá, zabrala celú noc. Na stanici nás čakal pán Illka Korkalo aj s mikrobusom. Prišli sme na ubytovňu a vybalili sa.

Spoznávanie okolia

Počas prvých dní sme sa oboznámili s "terénom" a trochu so zvykmi kultúrou a jazykom. Zistili sme, že všetko je tu na úrovni. Ubytovanie, telocvična proste inak ako na Slovensku. Tento blok spoznávania mala na starosti pani Kirsti Honkanen.

3. Prax

Začala sa pár dní po našom príchode. Tak zhruba spomeniem ... Výroba analógovo-digitálneho a digitálno analógoveho prevodníka. Potom prišlo to hlavné. Automatická linka na osadzovanie SMD súčiastok. Skladala sa z troch častí. V prvej sa na plošný spoj nanášala buď vrstva spečiálneho lepidla alebo cínová pasta. Bolo to uskutočnované pomocou elektromechanických hlavíc. Po bežiacom páse sa plošný spoj presunul do druhej časti linky. Tu sa osadzovali SMD súčiastky, taktiež pomocou elektromechanických hlavíc. Nakoniec sa plošný spoj dostal do tretej časti linky. Tam sa najprv ohrial na vysokú teplotu a potom prudko schladil. Keď sa plošný spoj dostal za tretiu časť linky, bol hotový. Táto linka bola do veľkej miery programovateľná a zároveň plne automatická. Okrem výroby plošákov, či obsluhy linky prax zahŕňala aj dve zaujímavé exkurzie. Jedna v podzemnej vodnej prietokovej elektrárni Pirttikoski a druhá vo firme na výrobu súčastí pre detské ihriská. Náplň praxe bola obohacujúca a každý si mal možnosť odniesť zopár skúseností.

4. Voľný čas

Využitie voľných chvíľ bolo rozmanité. Mohli sme si zašportovať v miestnom telocvičnom komplexe, čo sme aj s radosťou využívali. Nechýbali aktivity ako volejbal, floorbal a rôzne iné. Potešila nás aj dobre vybavená posilňovňa. Mali sme taktiež k dispozícii knižnicu, internet a vlastnú spoločenskú miestnosť. Neďaleko v centre bola krytá plaváreň so všetkým na čo si len spomeniete. Vyšantili sme sa dosýta. Novinkou pre nás bola rybačka na fínsky spôsob. Diera v ľade, malá udička ... no a ostávalo už len trpezlivo mrznúť :). Strávili sme dve pekné večery spolu s Talianmi, Fínmi a jedným Rusom. Ako sa kecalo? No anglicky :) Náš posledný víkend sme sa zúčastnili na medzinárodnej súťaži v športovej hre Yukigassen a poviem Vám, bol to krásny pocit vidieť viať vo Fínskom mrazivom vánku našu vlajku. Aj keď medaila nebola bojovali sme statočne. Deň plný dobrodružstiev sme zažili v Sobom parku a taktiež na návšteve u Santu. A úchvatné divadlo nám laplandská obloha zahrala deň pred naším odchodom. Videli sme polárnu žiaru.

5. Cesta domov

Vlastne tá istá trasa ako cesta sem, no tentokrát sme mali omnoho viac času na Helsinki. Zistili sme, že hlavné mesto má krásne chrámy, obrovský prístav (dokonca sme videli prichádzať trajekt) a zaujímavých ľudí :). Ešte raz sme sa "zviezli" Boeingom 737 do Prahy. Tam sme už len na letisku vyčkali na lietadlo do Košíc, ktoré si dalo riadne na čas. A po výstupe na košickom letisku, každý vystískal svojich blízkych a hor sa domov.
Čo dodať ? Bolo nám úžasne, takže ľudia učte sa, snažte sa a pôjdete aj vy !!!
© ma_ma '04