Header image

 

Minister školstva SR Peter Pellegrini navštívil 7. novembra 2014 našu školu, kde sa venoval skúsenostiam z duálneho vzdelávania SPŠE a T-Systems Slovakia a prezrel si odborné pracoviská na našej škole.

Priemysel a zamestnávatelia z rôznych odvetví signalizujú nedostatočnú pripravenosť absolventov škôl. Vyhlásil to dnes po návšteve našej školy minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Pellegrini. Upozornil zároveň, že v našej škole našiel ukážkový príklad toho, ako sa to dá robiť.

 

"Som rád, že tu v spolupráci so spoločnosťou T-systems funguje trojročné pomaturitné vzdelávanie, kde sa kombinujú praktické skúsenosti s teoretickou výučbou, ale presne podľa toho, čo reálne potrebuje IT priemysel," povedal minister. 

 Vyjadril tiež presvedčenie, že od septembra budúceho roka už bude v platnosti zákon, ktorý by vytváral rámec pre kombinácie vyučovania, ktoré sú dnes skôr v experimentálnej polohe. "Pokiaľ nedôjde k tomu, že školy upravia svoje učebné plány a jednotlivé odbory presne podľa požiadaviek trhu práce, tak budú pripravovať absolventov, ktorí budú nepoužiteľní," zdôraznil Pellegrini. Pripomenul, že ministerstvo môže vytvoriť legislatívny rámec, ale bez toho, aby sa školy dohodli s firmami a upravili vyučovací proces, to nepôjde.

"Je to kombinácia zmeny myslenia, iniciatívneho správania sa riaditeľov škôl a firiem a do toho zapasovaný dobrý legislatívny rámec, v rámci ktorého sa toto môže diať," doplnil šéf rezortu školstva. Vyhlásil, že ministerstvo zjednoduší systém tak, aby sa odbúrali dlhé schvaľovacie lehoty a nebude napríklad nútiť ľudí z praxe, ktorí môžu svoje skúsenosti odovzdať študentom, aby si dopĺňali pedagogické vzdelanie.

"Škola však nemôže byť predmetom biznisu a naháňania sa za žiakom. Musia existovať len tie školy, ktoré vychovávajú žiakov v  odboroch, ktoré trh práce potrebuje," doplnil Pellegrini s tým, že dôležitou súčasťou toho musí byť aj osveta, aby si ľudia opäť začali vážiť odborné vzdelanie. Ocenil by tiež postupné znižovanie počtu vysokých škôl. "Dnes ich je na Slovensku 37, ale postupne by malo dôjsť k zníženiu záujmu navštevovať nekvalitné školy a ešte za to aj platiť. Zamestnávateľ sa dnes nezaujíma len o diplom, ale aj o to, z akej školy ten diplom je," dodal.

Minister tiež oznámil, že pripravuje stretnutie s dekanmi pedagogických fakúlt, aby s nimi hovoril o tom, ako zlepšiť prípravu študentov, aby mali väčšiu prípravu v praxi. "Budúci učiteľ dnes počas štúdia neabsolvuje dostatočný počet praktických hodín,"poznamenal Pellegrini.

Fotogaléria z návštevy ministra školstva Pellegriniho na našej škole

O návšteve sa písalo v médiách:

www.24hod.sk
skolskyservis.teraz.sk
www.topky.sk
kosice.korzar.sme.sk
www.aktuality.sk

No events found


Logo - Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

Logo - EÚ - Európsky sociálny fond, Európsky fond regionálneho rozvoja

Logo - operačný program ľudské zdroje

Logo - Systém duálneho vzdelávania

Škola je partnerom národného projektu „DUÁLNE VZDELÁVANIE A ZVÝŠENIE ATRAKTIVITY A KVALITY OVP“

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje

 

Naša škola zaviedla a využíva
systém manažérstva kvality 
v odbore
Výchovno-vzdelávacia činnosť.

Politiky kvality

Záväzok vedenia

Vízia školy

002278888
DnesDnes1604
Tento týždeňTento týždeň7045
Tento mesiacTento mesiac14801
počet návštev od 26.4.2015