Header image

V rámci osláv 50.výročia osamostatnenia sa Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej sme sa rozhodli spropagovať túto akciu rádioamatérskym vysielaním z priestorov školy pod špeciálnou značkou OM50SPSEKE.  K nápadu vysielať pod špeciálnou značkou, nás inšpirovala aj  skutočnosť, že mnoho bývalých absolventov priemyslovky sa stalo aktívnymi rádioamatérmi.

Za možnosť získania špeciálnej značky musíme poďakovať rádioklubu  OM3KTP a zvlášť  Marcelovi   Dérimu OM8DM za jeho ochotu. Po získaní značky sme počas prázdnin 2017 namontovali dlhodrátovú anténu (Multi-band end-fed, 42metrov ) zo strechy školy na priľahlú budovu. Anténa je napájané cez UNUN 1:64 a cez 15 metrový koaxiálny kábel RG213. Anténu, ako aj koaxiálny kábel poskytol OM3ZAS.

S prípravou na vysielanie súvisel aj návrh a zabezpečenie QSL lístkov. Lístky sa zakúpili u firmy ELLI QSL print. Taktiež sa založil účet na internete pre potvrdzovanie spojenia EQSL ako aj pre propagáciu na QRZ.com. O túto časť sa postaral OM8AND.  

S vysielaním sa začalo od 1.9.2017. K dispozícií sme mali 40A zdroj a rádiostanice Yeasu FT-897 a ICOM IC-7300. Vysielalo sa zvyčajne od 3,5MHz až po 21MHz SSB. Vysielania sa zúčastnili aj žiaci z Rádioamatérskeho krúžku.

Našou snahou bolo "využiť"  všetkých 2000 QSL lístkov. Avšak urobiť také množstvo spojení v rámci voľných hodín mimo vyučovania (na vysielaní sa na začiatku podieľalo len niekoľko ľudí), sa ukázalo ako veľmi ťažké.  Preto sme s nadšením prijali ponuku absolventov priemyselnej školy - rádioamatérov, že nám s tým vypomôžu.

Dnes môžeme pokojne povedať, že sa akcia podarila. Nakoniec máme v logu 1952 spojní s 51 krajinami sveta. V tabuľkách je prehľad spojení rozdelených podľa druhu prevádzky resp. podľa rádioamatérskych pásiem. 

Typ prevádzky

Počet spojení

CW

1254

PSK

420

RTTY

20

SSB

252

Pásmo (frekvencia)

Počet spojení

2m    (144MHz)

41

10m  (28 MHz)

4

15m  (21 MHz)

2

17m  (18 MHz)

3

20m  (14 MHz)

381

30m  (10 MHz)

103

40m  (7 MHz)

522

80m  (3.5MHz)

900

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mapa spojení - červenou farbou sú zvýraznené štáty, s ktorými bolo nadviazané rádioamatérske spojenie.

Takmer všetky spojenia boli potvrdené aj pekným papierovým QSL lístkom, s údajmi o spojení vytlačené na jednoduchej tlačiarni...video...

Samozrejme chceme veľmi pekne poďakovať aj rádioamatérom, ktorí nám pomohli dosiahnuť tento úspech, a to konkrétne:

- Stanovi Barónikovi, OM8AQ  

- Lorantovi Hurbanovi OM3CFE

- Milanovi  Marčekovi,OM8MM

- Jozefovi Psotovi, OM3ZAS

- Ladislavovi Magyarovi, OM3GT

- Jaromírovi Fafejtovi, OM8ON

- Palovi Leškovi, OM3WBY

- Dušanovi Libovi, OM3WAK

a ďalším.

A tešíme sa už ďalšie spojenia nadviazané pri príležitosti 60. výročia SPŠE Košice.

Viac info na  http://spseke.sk/om50spseke/

Takto sme aspoň trošku zviditeľnili našu školu vo svete.

Peter Psota OM8AND a Miroslav Máthé

SEP
25

25.09.18 - 03.10.18

SEP
28

28.09.18


Logo - Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

Logo - EÚ - Európsky sociálny fond, Európsky fond regionálneho rozvoja

Logo - operačný program ľudské zdroje

Logo - Systém duálneho vzdelávania

Škola je partnerom národného projektu „DUÁLNE VZDELÁVANIE A ZVÝŠENIE ATRAKTIVITY A KVALITY OVP“

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje

verejnosť žiak učiteľ

 

Naša škola zaviedla a využíva
systém manažérstva kvality 
v odbore
Výchovno-vzdelávacia činnosť.

Politiky kvality

Záväzok vedenia

Vízia školy

001258433
DnesDnes173
Tento týždeňTento týždeň4921
Tento mesiacTento mesiac21442
počet návštev od 26.4.2015